יום שבת, 12 במרץ 2011

תוכנית אימונים למרתון: מנוסים 1 שבוע 15


     מדריך אימונים למרתון
האל היגדון
מאת: האל היגדון; תרגום: תומר גמינדר; מתוך: http://www.halhigdon.com

תוכנית אימונים למרתון: מנוסים 1
שבוע 15
ראשון
זהו שבוע השיא של האימונים שלך. במקום לפחד ממנו, אתה צריך לחכות לה בציפייה כמו שאתה מחכה למרתון בעוד חודש. אבל, לזמן זה, קח זאת בקלות. למרות שאני אמשיך להמליץ על קרוס טריינינג למשך ארבעת ימי הראשון הנותרים, זה הזמן לסיים עם מרבית השחייה, רכיבה ובמיוחד אימוני הכוח. אם אתה רוצה לנוח בימי ראשון, זו לא אסטרטגיה רעה.
שני
תרוץ 8 ק"מ בקצב הרגיל שלך. אם אתה רץ עם חבר, מבחן השיחה קובע. אתה צריך להיות מסוגל לקיים שיחה מבלי להיקלע לקוצר נשימה משמעותי בזמן שאתה נע בקצב נוח. אם אתה רץ לבד, תדמיין שאתה רץ את המרתון כדי לתת לך מוטיבציה. אם אתה מכיר את המסלול, תשחזר כיצד תרוץ את שמונת הק"מ הראשונים של המרוץ. נסה לרוץ בצורה חלקה. תתרכז בשמירה על יציבה יעילה.
שלישי
13 ק"מ. זה ה-13 ק"מ הרביעי שלך בששת השבועות האחרונים, כך שבנית בסיס אימונים יציב לריצת המרתון שלך. בתלוי בהרגשה שלך, יתכן שתרצה להגביר את הקצב מעט לכמה מהקילומטרים באמצע. נסה להימתח מעט בין הק"מ 6 ו-10, ואז לחזור בקצב קל יותר. הלמידה כיצד להחליף הילוך באמצע המרוץ היא אסטרטגית מרוץ חשובה, לא רק למובילים, אלא גם לאלה במרכז החבורה.  
רביעי
8 ק"מ היום בקצב הרגיל שלך. אתה זכאי להרגיש מעט עייף היום. זה נורמאלי. זה מה שהאימון מבוסס עליו. כאימון דמיון היום, דמיין את עצמך רץ את שמונת הק"מ האחרונים במסלול המרתון. כיצד אתה הולך להרגיש בעוברך את שער הסיום. אם אתה עוקב אחרי תוכנית זו בנאמנות, אני מקווה שאתה מרגיש נהדר!
חמישי
אין ריצה היום. לך לישון מוקדם. זו עצה טובה לשני לילות לפני המרתון. מדוע? מכיוון שרצים רבים הופכים עצבניים בלילה שלפני ומתקשים לישון. ובכדי להגיע לקו הזינוק בזמן, הם חייבים לעיתים קרובות לקום מוקדם מהרגיל. "הלילה שלפני הלילה שלפני" הוא הלילה לאגור שינה. אז תישן כמה שיותר בחמישי ובשישי כדי לוודא שלא תהיה עייף בשבת.
שישי
8 ק"מ בקצב מרתון. תשמור את הזמנים שלך לק"מ. האם אתה זוכר שביקשתי אותך לעשות זאת בשבוע 12? בהנחה ששמרת את הזמנים מאז, אתה יכול להשוות ולראות האם אתה טוב יותר בלהשיג קצב מושלם. חשוב: הלילה, דלג על צלעות הכבש ולך על הספגטי. למעשה, תאכל ארוחה דומה לזאת שאתה מתכנן ללילה שלפני המרתון: פסטה ברוטב מרינרה (עגבניות), לחם, סלט ושתייה נטולת קפאין ועשירה בפחמימות.
שבת
ריצת ה-32 ק"מ השנייה שלך. אין חשיבות שתרוץ ריצה זו מהר יותר מאשר ריצת ה-32 ק"מ לפני שבועיים. אל תשווה אימון אחד למשנהו. יותר חשוב שהיית מסול לרוץ שני אימונים באורך זה בטווח של 15 יום. האם היה הגיון בלהאריך את הריצה הארוכה שלך ל-34, 36 ק"מ או יותר ק"מ? יש מאמנים הממליצים בדיוק על זה, ואפילו לוקחים רצים למרחקים מעל מרחק מרתון. אני לא בהכרח לא מסכים עם גישה זו, אך מכיוון שחתמת לעקוב אחרי התוכנית שלי, אתה תגיע לשיא של 32 ק"מ, ולא יותר (תזכור להתאמן בשתיית נוזלים ולקיחת ג'לים היום, כפי שתעשה גם במרוץ).   
הטיפ של השבוע
מה שאתה באימון יחיד אינו משנה. הדבר החשוב ביותר בכל תוכנית אימונים הוא סך כל התוכנית, והתוצאות שהיא מביאה. אימון במהירות הבזק עם תוצאות ביניים מהירות עשוי להראות טוב ביומן האימונים, אבל יכול להביא אותך לגבול אימון היתר. כך גם בלרוץ את הריצה הארוכה קשה מדי. הזמן שלך בריצת 32 הק"מ לא יחשב בעוד שלושה שבועות. ההצלחה שלך תימדד לפי, 1) סיום המרוץ אם אתה מתחיל, או 2) סיום המרתון בזמן שמשקף את היכולות הנוכחיות שלך, אם אתה רץ מנוסה. מה עשית בדרך לשם אינו נחשב.
כיצד להשתפר
כיצד להתאמן של האל היגדון מציע תוכניות אימון ועצות לכולם מהולכים לשם כושר ועד לריצת מרתון. ובנוסף יש מידע על תזונה והתאוששות מפציעות. הוסף עותק של ספר זה לאוסף שלך. כדי להזמין עותק חתום של ספר זה וספרים אחרים מאת הסופרים הטובים ביותר של Runner’s World לך לספרים מאת האל היגדון.

כל הזכויות שמורות © 2000 האל היגדון.


        

האל היגדון

האל היגדון כתב לRunner’s World במשך זמן רב יותר מכל כותב אחר, כאשר המאמר הראשון מפרי עטו הופיע בגיליון השני ב-1966. הוא המחבר של 35 ספרים כולל Marathon: The Ultimate Training Guide. הוא רץ 8 פעמים במוקדמות האולימפיות וזכה ב-4 אליפויות עולם למאסטרס.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה